Zajímavosti


 Rušné turistické oblasti Tuniska překypují západním vlivem a způsobem života. Jinde ale převládá tradiční tuniský způsob života a mešita a veřejné lázně (hammám) jsou stále neodmyslitelnou součástí každodenní reality. Ačkoliv je tuniská společnost otevřená novým vlivům, své tradice si velmi chrání a udržuje. 

 V ulicích – i když zejména na venkově – často uvidíte ženu v hidžábu (muslimský šátek). Velký význam mají v Tunisku muslimské svátky, nejdůležitější jsou svátky Íd aladhá a Íd al-fitr. Přísně se dodržuje také měsíc ramadán, kdy se muslimové od úsvitu do západu slunce postí. Rodina má v Tunisku zásadní význam (stejně jako ve všech islámských zemí), běžně spolu žije několik generací, které tvoří nerozlučný celek. 

 TRH (SÚK) 

 Je již po staletí centrem společenského života. Ačkoliv tu na první pohled vládne zmatek, ve skutečnosti je každý trh velmi dobře uspořádaný. Náboženské předměty, knihy a cennější věci se nacházejí v blízkosti mešity, zatímco domácí potřeby a potraviny mají místo dál od centra. Nedílnou součástí obchodu je smlouvání a důkladná prohlídka zboží. 

 POHOSTINNOST 

 Tunisané jsou velmi pohostinní a vstřícní lidé. Bohužel v turistických centrech se jako turisté setkáte spíše s určitou dotěrností.  Není ale výjimečné, že Tunisané pozvou turisty k sobě domů nebo ke společnému jídlu. Nemusíte se obávat toto pozvání přijmout, ale je dobré posoudit, zda se nejedná pouze o zdvořilostní gesto.
 
 

 OBLÉKÁNÍ 

 Místní obyvatelé velmi dbají na čistý a kvalitní oděv a zejména ve městech se slušivému oděvu přikládá velký význam. Turistům je sice ležérní a sporé oblečení tolerováno, nicméně do muzeí a mešit je žádoucí chodit v dlouhých kalhotách či dlouhé sukni a tričku s rukávy. 

  SPROPITNÉ (BAKŠIŠ) 

 V Tunisku je zvykem dávat spropitné za všechny provedené služby – řidičům taxi, nosičům zavazadel, číšníkům, pokojským, místním průvodcům apod. Obvyklá výše spropitného se pohybuje mezi 1–5 TND. 

 KAVÁRNY 

 Tradiční kavárny představují jakési centrum zábavy, a to především pro místní muže. Ti se zde dívají na televizi, diskutují, hrají karty, kostky nebo domino a také kouří vodní dýmku (tzv. šíšu nebo nargilé). Kouření dýmky často doplňuje pití silného čaje s čerstvými listy máty. Kuřáci vodních dýmek vysedávají nejen v kavárnách, ale zahlédnete je téměř na každém rohu – před obchůdky, kavárnami, na tržišti atd. Někde můžete spatřit i kuřáky nádherných a cenných vodních dýmek, jenž jsou vyrobené z křišťálu a ozdobené zlatem. 

 FOCENÍ 

 V turisticky málo navštěvovaných oblastech si lidé (zejména ženy) zpravidla nepřejí, aby je někdo fotil. Zakázané je fotit prezidentský palác, vojenské objekty a přístavy. Na archeologických nalezištích musíte připlatit za povolení pořizovat fotky obvykle 1 TND. 

 NARKOTIKA 

 Drogové delikty jsou v Tunisku velmi tvrdě a rychle trestány, a proto je lepší zapomenout na přechovávání i konzumování jakékoliv drogy. 
 

 ALKOHOL 

 Přestože je Tunis muslimskou zemí, alkohol je zde víceméně tolerován, není ho však možné koupit kdekoliv. Popíjení alkoholu na ulici považuje řada Tunisanů za naprosto nevhodné.