Moře a pláže


 Nejvýznamnějším turistickým lákadlem Tuniska jsou pláže, které se rozprostírají po pobřeží dlouhém 1300 kilometrů. Pobřeží Tuniska náleží ke Středozemnímu moři a po celý rok zde panuje mírné podnebí, díky kterému se dá v moři koupat téměř po celý rok. 

 
V Tunisku se nachází dva typy pláže – na severu skalnaté a na východě písečné. 
 Neobvykle malebné severní pobřeží linoucí se od Bizerte až k Alžírsku lemují vysoké rozeklané útesy. V těchto místech se nacházejí korálové útesy s bohatým mořským životem a v této části Středozemního moře jsou unikátem. Nejvíc skalnatých mysů se nachází na poloostrově Cap Bon a na severu kolem Tabarky

 Na písečných pláží břehy pozvolna sestupují do mělkého moře. Písečné pláže jsou soustředěné zejména v oblastech Hammametu, Gabèsu, Djerby, na ostrovech Kerkenna a rovněž také na severovýchodě – podél Tuniského zálivu a mezi Bizerte a El-Haouariíí. Dlouhý pás pobřeží bývá místy rozšířen o mokřiny a občasná jezera. 

 Nejvyšší hustoty zalidnění dosahuje právě pobřežní oblast Tuniska, která je v létě dovolenkovým cílem jak cizinců, tak i Tunisanů. Podél východního pobřeží se nacházejí tzv. turistické zóny (zones touristiques) s veškerým zázemím a zábavou. Pláže na severním pobřeží kolem Tabarky jsou v přírodnější a volnější. 

 Moře je v Tunisku poměrně čisté, stává se však, že u pobřeží někdy plavou chaluhy a mořská tráva. Pokud se jedná o hotelovou pláž, tak personál chaluhy většinou odstraňuje. Nejčastěji se chaluhy vyskytují na podzim. Moře se může zdát také zakalené, což způsobuje rozvíření jemného písku. Medúzy se v moři obvykle nevyskytují. Výjimečně se však nějaká k pobřeží dostane, může k tomu dojít zejména pokud byla na moři přes noc bouřka. 

 V hlavní sezóně je na tuniských plážích dost plno, pokud chcete samotu, nezbývá vám nic jiného než si vybrat hotel s vlastní pláží nebo se pokusit najít nějakou malou odlehlou plážičku. Hotelové pláže nabízí lehátka se slaměným slunečníkem zdarma. Pokud vás přestane bavit se opalovat, můžete si vybrat ze spousty plážových a vodních aktivit. K těm hlavním patří v Tunisku zejména potápění, windsurfing, paragliding a jízda na skútru, šlapadle nebo katamaránu.