Hammamet


 Jestli se kvůli něčemu vyplatí Tunisko navštívit, pak je to určitě oblast Hammamet. 
 
 Hammamet leží na pobřeží, v polovině vzdálenosti mezi Sousse a Tunisem, a patří k němu nejlepší pláže v Tunisku. Hammamet má 30 000 obyvatel a v období hlavní sezóny množství turistů převyšuje počet obyvatel až dvanáctkrát. Cestovní ruch do této oblasti dorazil až ve 20. letech 20. století, kdy si zde římský milionář Georgie Sebastian postavil vilu. Tehdy byl Hammamet ještě malou rybářskou vesnicí. Poté začaly přibývat další stavby bohatých cizinců.
 
 V 60. letech nastal opravdový zlom – rezidence milionáře Sebastiana se stala součástí kulturního střediska Centre Culturel International de Hammamet a většinu ostatních honosných domů pohltily různé hotelové komplexy. Tato stavba představuje opravdu skvost architektury. V přízemí se nachází galerie, u bazénu se funguje v létě kavárna a celý objekt je obklopen nádhernou zahradou s amfiteátrem. V červenci a srpnu hostí centrum festival arabské hudby. 

 Hammamet se dělí na dvě hlaví turistické zóny. Starší z nich leží na severu mezi Hammametem a Nabeulem. Novější zóna Hammamet Jasmine se rozprostírá na jihu – 8 až 10 kilometrů od centra města. Severní rušná zóna nabízí širokou škálu hotelů, restaurací, barů a také pouličních nákupů. Naproti Hammamet Jasmine je poklidnější a má vyšší úroveň – většina hotelů má čtyři nebo pět hvězdiček. 

 Hlavní tepnou Hammametu je Avenue Habib Bourguiba, která je plná obchodů, pasáží a restaurací. Na vedlejším centrálním náměstí probíhá každé dopoledne trh s rybami a zeleninou. Náměstí je rovněž střediskem hammametského nočního života. Stará část města je ukryta za zdmi medíny, jenž se rozkládá na skalnatém mysu vystupujícím do moře. Medína je plná klikatých malebných uliček, najdete tu i barvité stánky se suvenýry a dokonce a dokonce i turecké lázně. 

 Za návštěvu tu stojí rovněž muzeum Dar Hammamet, které v arabském domě z 12. století vystavuje zajímavou sbírku oděvů z celého Tuniska a také historické užitné předměty. Nejvýznamnějšími památkami medíny je Velká mešita z 15. století a mešita Sidi Abdel Khader z 18. století, v které dnes sídlí Škola koránských studií. Vedle hlavní brány do medíny spočívá kasbah – arabská pevnost. Cesta k ní vede po vysokých schodech a z její horní terasy se nabízí strhující podívaná na moře a střechy starých domů.