Djerba


 Djerba se nachází v šelfovém zálivu Malá Syrta u východního pobřeží Tuniska. Tento plochý zelený ostrov má rozlohu 514 km2 a žije na něm 90 000 obyvatel – z čehož velkou část z nich tvoří Berbeři. 
 
 Djerba je jedním z nejoblíbenějších turistických center, a to zejména pro Evropany. Turisté nejvíc oceňují široké pláže, modré čisté moře, mírné podnebí a slunečné počasí. Teplota na ostrově dokonce ani v zimě neklesá pod 15 °C. Podle legendy na Djerbě přistál sám legendární Odysseus, a to při své dobrodružné pouti od dobyté Troje na rodnou Itaku. Tehdy údajně pobývali na ostrově lidé, kteří nemuseli pracovat a živili se výhradně plody lotosů. Členové Odysseovo posádky byli těmito plody pohoštěni, poté upadli v zapomnění a ostrov nechtěli opustit. Odysseus musel vynaložit veškeré úsilí, aby je dostal zpět na palubu a až do odplutí je držel spoutané v řetězech.
 

 Na severním pobřeží se nachází zejména hotely a bílé písečné pláže. Ve vnitrozemí je několik zajímavých měst, mezi které patří také hlavní město Houmt Souk. Stavby mají nejčastěji podobu farmářských domů zakončených kopulemi nebo mešit s opevněním. Do konce doby ledové byla Djerba součástí pevniny a v současnosti vede od El Kantary sedmikilometrový kamenný násep, postavený na starých římských základech. Po celém ostrově se nachází na 2000 neobvykle tvarovaných studní a cisteren, které zavlažují přes milion datlových palem, statisíce olivovníků a plantáže, kde jsou pěstovány pomeranče, mandarinky, citrony, jablka a hrušky. 

 Místní lidé se živí kromě zemědělství také rybolovem a samozřejmě velkou část příjmu tvoří také turismus. Z řemesel jsou známé hrnčířské výrobky z Guellaly, šperky z Houmt Souku a ručně tkané látky ze Sedouikech. 

 Na Djerbě a v jejím okolí stojí za návštěvu zejména tato místa: 
 půvabné hlavní město Houmt Souk s plno zajímavostmi a památkami; nejslavnější synagoga v Tunisku El-Ghriba; vesnice El-May s nádhernou mešitou; starověké město Guellala a hrnčířské centrum ostrova; město Medenine, jenž bývalo významnou křižovatkou karavanních cest, druhé největší město Djerby Midoun, poloostrov Ras Remel, které je ideálním místem pro celodenní výlety a pikniky a turismem zatím tolik nezasažené město Zarzis nedaleko Djerby.